Zobacz również

Charakterystyka żylaków

Charakterystyka żylaków

Żylaki to dość nieprzyjemne schorzenie, które może rozwinąć się w szczególnie poważny problem zdrowotny. Dodatkowo kończyny dotknięte żylakami odznaczają się nieestetycznym wyglądem, na który składają się wypukłe i kręte żyły. Jednak istnieje naprawdę sporo sposobów skutecznego leczenia żylaków, ważne jest jedynie, aby w porę wykryć problem i skonsultować się z lekarzem z kliniki flebologii Warszawa, zajmującym się chorobami naczyń krwionośnych. W jaki sposób zatem rozpoznać, że mamy żylaki i jak im zapobiegać oraz je leczyć? Przedstawiamy podstawową wiedzę, która pozwoli na podjęcie odpowiednich środków i przeciwdziałanie żylakom.

Pojęcie i przyczyny żylaków

Żylakami nazywamy rozszerzone żyły, które można dostrzec przez skórę, dlatego jest to schorzenie dotykające również kwestii estetycznych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, wśród których kluczowe są uwarunkowania genetyczne, płeć (kobiety są bardziej narażone na powstawanie żylaków) i wiek (choć zdarza się coraz częściej, że borykają się z problemem również osoby młode). Duże znaczenie ma także rodzaj wykonywanej pracy - ciągła pozycja stojąca lub siedząca. Dodatkowo możemy wymienić kilka powodów powstawania żylaków związanych ze stylem prowadzonego życia i codziennym funkcjonowaniem: niewłaściwa dieta, brak regularnych ćwiczeń, palenie papierosów oraz nadwaga. Ponadto jeśli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się tego schorzenia, warto zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej stosowanej sposobem doustnym. Można też zapobiegać żylakom poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia opierającego się na dobrej diecie i systematycznej aktywności fizycznej.

Objawy żylaków

Żylaki wiążą się nie tylko z nieestetycznym wyglądem nóg, lecz również różnymi objawami fizycznymi. Wśród nich przoduje ból o różnym charakterze, ciężkość kończyn oraz swędzenie. Jeśli zaawansowanie problemu jest stosunkowo duże, mogą pojawić się również inne, bardziej dotkliwe symptomy, jak np. egzema, przebarwienia oraz owrzodzenia. Natomiast nieleczone żylaki mogą doprowadzić do wyjątkowego nasilenia poszczególnych dolegliwości, a w najgorszym przypadku do powstania innych chorób, np. przewlekłej niewydolności żylnej. Jednak najczęściej objawy mają raczej łagodny charakter, a szybka reakcja pozwala na wyleczenie żylaków, zanim problem stanie się naprawdę poważny.

Żylaki - diagnozowanie i leczenie

Żylaki, choć są dokuczliwym i nawracającym problemem zdrowotnym, są możliwe do wyleczenia. Ze względu na ilość dostępnych metod leczenia żylaków i charakter indywidualny tego problemu, warto skorzystać z pomocy lekarza flebologa, który na co dzień zajmuje się chorobami dotykającymi właśnie żył. Do diagnozowania żylaków i oceniania powagi problemu wykorzystuje się badanie USG Doppler. Jeśli chodzi o żylaki, istotna jest ocena stopnia zaawansowania, aby wybrać najlepszą metodę leczenia w konkretnym przypadku

Do leczenia żylaków można zastosować metodę o charakterze zapobiegawczym, która cechuje się zastosowaniem tak zwanej pończochy lub podkolanówki uciskowej. Jeśli problem jest jednak większy, wykonuje się nieinwazyjny zabieg skleroterapii, a nawet usuwanie operacyjne albo laserowe.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Powiększone żyły na nogach o niebieskim lub cie...
Afty są bolesnymi owrzodzeniami, które pojawiaj...
Skleroterapia to zabieg, dzięki któremu w bezpie...
Jama ustna jest jednym z najważniejszych obszaró...
Pajączki najczęściej dotykają kobiet niezależ...
Żylaki miejsc intymnych wchodzą w zakres leczeni...