Zobacz również

Choroby tętnic i ich leczenie

Choroby tętnic i ich leczenie

Choroby układu krążenia, w tym choroby tętnic są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, ponieważ ich progresja przebiega długo i powoli, często nie dając wcześniej żadnych objawów. Choroby tętnic rozpoczynają się zazwyczaj około 30 lub 40 roku życia i początkowo nie dają żadnych objawów. Jednakże regularne wizyty u flebologa pozwalają na ich wczesne wykrycie i zminimalizowanie ryzyka powikłań.

Najbardziej znaną chorobą tętnic jest miażdżyca, która polega na odkładaniu się złogów w ścianach tętnic — najczęściej dotyczy kończyn dolnych. U osób z miażdżycą równie często pojawia się zwężanie tętnic, które jest problemem głównych tętnic — poprzez nie krew dostarczana jest do mózgu. Równie poważnym schorzeniem jest tętniak aorty brzusznej, polega ono na nadmiernym poszerzeniu największej tętnicy w ciele człowieka — istnieje tutaj bardzo groźny stan, jakim jest pęknięcie naczynia. Tętniaki mogą lokalizować się praktycznie w każdej tętnicy występującej w organizmie człowieka, szczególnie w okolicy aorty, tętnicy udowej i podkolanowej, a także w sercu. Tętniaki stanowią ogromne zagrożenie dla życia człowieka.

Choroby tętnic to poważne schorzenia, które często nie dają żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, szczególnie u osób z podwyższonym ryzykiem ich wystąpienia. Przeprowadzając badanie USG żył może udać, się uchronić przed koniecznością leczenia operacyjnego naczyń, a także ochronić przed stanami związanymi z postępem choroby. Badania powinny zostać wykonane przede wszystkim przez osoby obciążone genetycznie, u których występowały choroby naczyniowe, a także osoby prowadzące stresujący styl życia, z nadwagą i małą aktywnością ruchową. Niezwykle ważne w przypadku choroby tętnic jest kontrolowanie czynników, które mają bezpośredni wpływ na układ krążenia, a więc pomiar ciśnienia tętniczego, wartość glikemii, badanie cholesterolu i trójglicerydów czy obliczenie BMI. Nieinwazyjne i bezpieczne badania USG żył Doppler pozwoli na szybkie wykrycie zmian.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej u dziec...
Nieprawidłowa praca zastawek żylnych i cofanie s...
Popękane naczynka są jednym z najpowszechniejszy...
Dieta jest jednym z kluczowych czynników wpływaj...
Afty są bolesnymi owrzodzeniami, które pojawiaj...