Zobacz również

Ciężkie, obolałe nogi - jak sobie z tym radzić?

Ciężkie, obolałe nogi - jak sobie z tym radzić?

Bolące nogi dokuczają nawet co piątej kobiecie. Powody takiego stanu mogą być rozmaite -od błahych, takich jak niewygodne obuwie, aż po bardzo poważne, jak schorzenia żylne. Uczucie ciężkich i obolałych nóg może nasilać się pod wpływem różnych czynników. W jaki sposób skutecznie sobie z tym radzić?

Skąd bierze się ból w nogach?
Ból nóg może przyjmować różną postać. Najczęściej pacjenci skarżą się na uczucie ciężkości. Nogi sprawiają wrażenie, jakby były z ołowiu. Uczucie to przybiera na sile zwłaszcza pod koniec dnia. Nie warto go lekceważyć, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu objawy takie jak skurcze mięśni, zmiany na skórze i obrzęki wokół kostek.
Przyczyną takiego stanu może być zastój krwi w żyłach. Spowodowane jest to zwykle bezruchem, np. długotrwałym siedzeniem. Krew musi pokonać duże obciążenia aby przedostać się z powrotem do serca, co skutkuje osłabieniem układu naczyń i wywołuje uczucie zmęczenia i ciężkości nóg. Jeśli taki stan utrzymuje się długotrwale, układ żył staje się niewydolny, a krew szuka sposobu na to, aby dotrzeć do serca innymi, mniejszymi żyłami powierzchniowymi. Ulegają one przez to powiększeniu, aż w końcu stają się widoczne pod skórą w postaci żylaków. Nie zawsze powodem bólu w nogach muszą być schorzenia w tym obszarze. Uczucie ciężkości często pojawia się u kobiet w ciąży. Niekiedy jest także wynikiem intensywnych ćwiczeń fizycznych lub długotrwałego unieruchomienia, np podczas podróży. Jeśli jednak uczucie obolałych nóg pojawia się często i regularnie, warto skonsultować się ze specjalistą.

Co na ciężkie nogi?
Najważniejszy krok to profilaktyka. Problemom z nogami można skutecznie przeciwdziałać. Powinniśmy dbać o zdrowie nóg, zwłaszcza wtedy, gdy w bliskiej rodzinie występował problem żylaków lub innych schorzeń tego układu. Ważny jest przede wszystkim ruch. Jeśli pracujemy w pozycji siedzącej lub na stojąco, starajmy się robić częste przerwy, aby nie pozostawać trwale w bezruchu. Pomoże także zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, unikanie ciężkostrawnych posiłków, a także unikanie wysokich obcasów oraz gorących kąpieli.Warto rozważyć również wizytę uflebologa- lekarza, który zbada żyły i oceni, czy wymagają leczenia.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (4)
~Weronika
5/5
O tak, gorące kąpiele i wysokie szpilki nie są zalecane, jeżeli ktoś ma problem pajączków i ciężkich nóg.
~Elżbieta
5/5
Jeżeli zauważymy takie objawy to jak najszybciej powinniśmy się umówić na wizytę u flebologa.
Joanna
5/5
Warto zainwestować w bieżnię, czy orbitrek, aby w wolnej chwili ćwiczyć nogi.
~Dorota
5/5
W mojej rodzinie problem żylaków występuje z pokolenia na pokolenie. Mimo, że u mnie jeszcze się nie pojawiły to chodzę na profilaktyczne badania do flebologa.

Żylaki kończyn dolnych są objawem rozwijające ...
Cieszącym się dużą popularnością trendem med...
Flebolog to lekarz, który zajmuje się profesjona...
Niewydolność żylna polega na zastoju krwi w obs...
Żylaki nawrotowe to termin, pod którym kryje si...
Skleroterapia to zabieg, dzięki któremu w bezpie...