Zobacz również

Czym są obrzęki i jak je leczyć?

Czym są obrzęki i jak je leczyć?

ObrzÄ™k żylny to objaw towarzyszÄ…cy w stadiach zaawansowanych choroby niewydolnoÅ›ci żylnej. Zastój krwi najczęściej zlokalizowany jest w żyÅ‚ach koÅ„czyn dolnych, gdzie w ciÄ…gu dnia narasta i osiÄ…ga swoje apogeum pod koniec dnia.

Obrzęki żylne najczęściej pojawiają się na skutek znacznego przeciążenia układu limfatycznego. Warto wiedzieć, że układ żylny jest w ścisłej korelacji z układem limfatycznym, dlatego uszkodzony układ żylny doprowadza do nieznacznej niewydolności układu limfatycznego. Jeżeli obrzęk żylny nie ustępuje samoistnie, może wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną. Możliwość wystąpienia obrzęku wzrasta wraz z wiekiem, jednakże częściej obserwuje się go u kobiet po 60. roku życia.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania obrzęku żylnego?
· refluks przepÅ‚ywu krwi,
· zakrzepowe zapalenie żyÅ‚,
· utrudnienie odpÅ‚ywu krwi żylnej,
· niewydolność naczyÅ„ limfatycznych,
· zakrzepica żyÅ‚ gÅ‚Ä™bokich.

Jak objawia się obrzęk żylny?
Zmiany chorobowe zazwyczaj widoczne sÄ… na koÅ„czynach dolnych w okolicy kostek, ponieważ to w tym miejscu wystÄ™puje najwiÄ™ksze nadciÅ›nienie. ObrzÄ™ki żylne rozwijajÄ… siÄ™ w ciÄ…gu dnia i ustÄ™pujÄ… po wypoczynku z uniesionymi nogami. Na skutek rozwijania siÄ™ obrzÄ™ku żylnego na grzbiecie stopy mogÄ… pojawić siÄ™ grube faÅ‚dy skóry, a także dochodzi do problemów z poruszaniem siÄ™ na skutek zesztywnienia stawów. Przy obrzÄ™kach żylnych można zaobserwować bóle nóg, skurcze, pÄ™kanie skóry oraz jej rogowacenie w okolicy kostek, jak również widoczne poszerzenie żyÅ‚ czy żylaki.

Jakie sÄ… najpowszechniejsze rodzaje obrzÄ™ków żylnych?
· obrzÄ™ki hydrostatyczne nóg — jest to rodzaj obrzÄ™ku, który polega na wzroÅ›cie ciÅ›nienia hydrostatycznego, a z drugiej spadkiem ciÅ›nienia onkotycznego. CiÅ›nienie hydrostatyczne umożliwia przemieszczanie pÅ‚ynów na zewnÄ…trz naczyÅ„. NajczÄ™stszÄ… przyczynÄ… obrzÄ™ków koÅ„czyn dolnych jest niewydolność serca oraz choroby ukÅ‚adu żylnego. Tego typu obrzÄ™ki przemieszczajÄ… siÄ™ ku najniższym obszarom ciaÅ‚a, dlatego sÄ… one miÄ™kkie i po ich uciÅ›niÄ™ciu w skórze pozostaje doÅ‚ek.
· obrzÄ™k kardiogenny nóg — to obrzÄ™k pochodzenia sercowego lub zastoinowego, którego podÅ‚ożem najczęściej jest niewydolność krążenia. U chorych obrzÄ™k kardiogenny najpierw tworzy siÄ™ w okolicach kostek, nastÄ™pnie na podudziach oraz stopniowo posuwa siÄ™ coraz wyżej ku nodze. CechÄ… charakterystycznÄ… obrzÄ™ku kardiogennego, który ma cechy obrzÄ™ku hydrostatycznego, jest to, że obrzÄ™k nasila siÄ™ podczas dnia, natomiast w nocy podczas wypoczynku ustÄ™puje.
· obrzÄ™k tÅ‚uszczowy (lipoedema) - jest schorzeniem, które polega na dość nieproporcjonalnym lokowaniu siÄ™ tkanki tÅ‚uszczowej na ciele, dlatego nawet pomimo stosowania diety i prowadzenia zdrowego trybu życia osoby z obrzÄ™kiem tÅ‚uszczowym mogÄ… wydawać siÄ™ niezadbane. Najczęściej obrzÄ™k tÅ‚uszczowy, któremu w późniejszych etapach towarzyszÄ… ogromne bóle nóg i żylaki, zlokalizowany jest w obrÄ™bie ud, poÅ›ladów i Å‚ydek, a także w okolicach ramion.
· obrzÄ™k limfatyczny — jest widocznym obrzmieniem skóry, z którym zwiÄ…zane jest uczucie ciężkoÅ›ci oraz ból na skutek rozpierania skóry, oraz jej staÅ‚ego napiÄ™cia. ObrzÄ™k limfatyczny zwiÄ…zany jest z nieprawidÅ‚owym funkcjonowaniem ukÅ‚adu limfatycznego, którego gÅ‚ównym zadaniem jest przetransportowanie toksycznych substancji z organizmu do ukÅ‚adu krążenia i wÄ™zÅ‚ów chÅ‚onnych. Zastój limfy doprowadza do powstania obrzÄ™ków, a także do rozwoju stanów zapalnych, a w skrajnych przypadkach do tzw. sÅ‚oniowacizny.

Leczenie obrzÄ™ków żylnych, jak wyglÄ…da?
Lekarz flebolog po diagnostyce może wskazać pacjentowi kilka możliwoÅ›ci leczenia obrzÄ™ków żylnych. Za najskuteczniejszy sposób leczenia obrzÄ™ku żylnego uważa siÄ™ leczenie operacyjne, podczas którego można usunąć przyczyny zastojów krwi w koÅ„czynach dolnych. KolejnÄ… opcjÄ… jest leczenie z wykorzystaniem wyrobów przeznaczonych do kompresjoterapi. W niektórych przypadkach konieczne może okazać siÄ™ wdrożenie farmakoterapii.

Dodaj swojÄ… opiniÄ™
Twoja ocena ogólna:
Opinie (2)
Lucyna
5/5
Problem zakrzepicy żył rozwiązał dr Siastała w klinice Belvedere. Polecam.
Daria
5/5
Klinika Belvedere zajmuje się takimi dolegliwościami najlepiej. Polecam!

Zobacz również

Ocena: 4.56/5 (9 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Żylaki kończyn dolnych są potoczną nazwą chor...
Pajączki na nogach to powszechny problem z który...
Zabieg skleroterapii jest niezwykle popularny do u...
Żylaki miejsc intymnych wchodzą w zakres leczeni...
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która za...
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga s...