Zobacz również

Czym są żylaki nawrotowe?

Żylaki nawrotowe to termin, pod którym kryje się ponowne wystąpienie choroby żylakowej u pacjenta, który wcześniej był poddawany leczeniu z wykorzystaniem zabiegów wewnątrzżylnych lub klasycznych zabiegów operacyjnych. Nieczęsto zdarza się, że żylaki nawrotowe prezentują się jeszcze gorzej niż żylaki przed przeprowadzonym leczeniem. Żylaki nawrotowe często są powodem, przez który chorzy nie decydują się na leczenie operacyjne. Jeżeli żylaki nawrotowe pojawią się na kończynach dolnych, warto udać się do doświadczonego lekarza flebologa, który je oceni i dzięki odpowiedniemu leczeniu doprowadzi do ich usunięcia. Nawrót żylaków najczęściej występuje na skutek błędów technicznych oraz taktycznych, przez które niewydolne naczynia żylne pozostały na swoim miejscu.

Jakie są przyczyny występowania żylaków nawrotowych?

  •  Nieprawidłowo przeprowadzone USG Dopplera — jest to jedna z najczęstszych przyczyn występowania żylaków nawrotowych. U pacjenta kwalifikowanego do zabiegu dochodzi do źle przeprowadzonego badania dopplerowskiego, co wpływa na wybranie nieprawidłowej metody leczenia i tym samym nieprawidłowego przeprowadzenia operacji usuwania żylaków.
  • Nieprawidłowy wybór metody leczenia.
  • Nieprawidłowe określenie źródła refluksu.
  • Nierozpoznanie zespołu pozakrzepowego.
  • Źle wykonany zabieg, który wynikał ze skomplikowanej anatomii żył.


Jak zapobiegać żylakom nawrotowym?
Jeżeli chcemy zapobiec wystąpieniu żylaków nawrotowych, warto dopilnować, aby przed operacją przeprowadzona została ocena kliniczna i badanie USG Doppler przez chirurga, który będzie wykonywał zabieg. Takie działanie umożliwi chirurgowi sprawdzenie niewydolnych odcinków układu żył powierzchownych i głębokich, co jest istotne dla właściwego zaplanowania zabiegu i jego skutecznego przeprowadzenia. Dużo mniejsze ryzyko wystąpienia żylaków nawrotnych istnieje w przypadku wykonywania zabiegów małoinwazyjnych, które są przeprowadzane pod kontrolą ultrasonografii, co pozwala chirurgowi zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów technicznych, jak i taktycznych. Niezwykle istotna jest również ocena pooperacyjna, dzięki której możliwe jest wykrycie pozostawionych żylaków i ich wyeliminowanie.

Jak leczyć żylaki nawrotowe?
Żylaki nawrotowe kończyn dolnych leczy się znacznie ciężej niż żylaki pierwotne, ponieważ wymagają one dużego doświadczenia lekarza flebologa, a także konieczne może okazać się połączenie różnorodnych metod leczenia. Nie wolno lekceważyć żylaków nawrotowych, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu kończyn dolnych. Podstawą leczenia żylaków nawrotowych jest ustalenie przyczyny oraz miejsca nawrotu, dzięki czemu flebolog będzie mógł wybrać najlepszą metodę leczenia: chirurgię, skleroterapię czy operację wewnątrzżylną. Warto pamiętać, że leczenie żylaków nawrotowych może wymagać połączenia nawet wszystkich dostępnych metod usuwania żylaków.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (1)
~
2/5

Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej jest ważnym ...
Nadpotliwość jest bardzo przykrym i krępującym...
Zapalenie żył to schorzenie, które wywołane je...
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety,...
Jama ustna jest jednym z najważniejszych obszaró...
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakter...