ObrzÄ™k lipidowy, zwany także obrzÄ™kiem tÅ‚uszczowym jest przewlekÅ‚Ä… chorobÄ… tkanki podskórnej, która wraz z wiekiem zaczyna coraz bardziej utrudniać codzienne funkcjonowanie. W 99% przypadków obrzÄ™k tÅ‚uszczowy wystÄ™puje u kobiet i zazwyczaj dotyczy strefy ud, poÅ›ladków, Å‚ydek, a także ramion. Pacjent, który zmaga siÄ™ z lipoedemÄ… doÅ›wiadcza nieproporcjonalnego przyrostu podskórnej tkanki — czÄ™sto te dysproporcje sÄ… na tyle duże, że doprowadzajÄ… do zaburzeÅ„ estetycznych. Co wiÄ™cej, obrzÄ™k stanowi utrudnienie w poruszaniu siÄ™, np. poprzez obcierajÄ…ce siÄ™ uda, które mogÄ… doprowadzić do powstania ran. JednÄ… z cech charakterystycznych obrzÄ™ku jest skÅ‚onność do tworzenia siÄ™ siniaków, nawet podczas delikatnego dotkniÄ™cia. W rozwiniÄ™tym stadium choroby obrzÄ™k jest również niezwykle bolesny.
Nieproporcjonalna sylwetka
Przyczyny obrzÄ™ku tÅ‚uszczowego nie zostaÅ‚y poznane, jednakże najczęściej wiÄ…zany jest on z zaburzeniami hormonalnymi, oraz że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. ObrzÄ™k tÅ‚uszczowy stwierdza siÄ™ zarówno u osób otyÅ‚ych, jak i u osób z prawidÅ‚owym wskaźnikiem BMI — przyczynÄ… wystÄ™powania lipoedemii jest nieprawidÅ‚owy rozkÅ‚ad podskórnej tkanki tÅ‚uszczowej, a nie jej nadmierna ilość.
Jak objawia się obrzęk tłuszczowy?
Osoby z lipoedemiÄ… zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do lekarza zazwyczaj, kiedy na ich ciele widoczna jest znaczna dysproporcja rozmiarów. Co wiÄ™cej, ze schorzeniem nie poradzi sobie nawet restrykcyjnie stosowana dieta poÅ‚Ä…czona z ćwiczeniami fizycznymi. Masywne koÅ„czyny utrudniajÄ… codzienne funkcjonowanie, ponieważ nie można swobodnie siÄ™ poruszać ze wzglÄ™du na rozbudowane uda i tworzÄ…ce siÄ™ na nich otarcia i owrzodzenia. CechÄ… typowÄ…, dziÄ™ki której można rozpoznać obrzÄ™k tÅ‚uszczowy, jest dysproporcjonalna sylwetka oraz stan stóp i kostek, które zazwyczaj nie sÄ… objÄ™te procesem zmian chorobowych.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni