Obrzęk lipidowy, zwany także obrzękiem tłuszczowym jest przewlekłą chorobą tkanki podskórnej, która wraz z wiekiem zaczyna coraz bardziej utrudniać codzienne funkcjonowanie. W 99% przypadków obrzęk tłuszczowy występuje u kobiet i zazwyczaj dotyczy strefy ud, pośladków, łydek, a także ramion. Pacjent, który zmaga się z lipoedemą doświadcza nieproporcjonalnego przyrostu podskórnej tkanki — często te dysproporcje są na tyle duże, że doprowadzają do zaburzeń estetycznych. Co więcej, obrzęk stanowi utrudnienie w poruszaniu się, np. poprzez obcierające się uda, które mogą doprowadzić do powstania ran. Jedną z cech charakterystycznych obrzęku jest skłonność do tworzenia się siniaków, nawet podczas delikatnego dotknięcia. W rozwiniętym stadium choroby obrzęk jest również niezwykle bolesny.
Nieproporcjonalna sylwetka
Przyczyny obrzęku tłuszczowego nie zostały poznane, jednakże najczęściej wiązany jest on z zaburzeniami hormonalnymi, oraz że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Obrzęk tłuszczowy stwierdza się zarówno u osób otyłych, jak i u osób z prawidłowym wskaźnikiem BMI — przyczyną występowania lipoedemii jest nieprawidłowy rozkład podskórnej tkanki tłuszczowej, a nie jej nadmierna ilość.
Jak objawia się obrzęk tłuszczowy?
Osoby z lipoedemią zgłaszają się do lekarza zazwyczaj, kiedy na ich ciele widoczna jest znaczna dysproporcja rozmiarów. Co więcej, ze schorzeniem nie poradzi sobie nawet restrykcyjnie stosowana dieta połączona z ćwiczeniami fizycznymi. Masywne kończyny utrudniają codzienne funkcjonowanie, ponieważ nie można swobodnie się poruszać ze względu na rozbudowane uda i tworzące się na nich otarcia i owrzodzenia. Cechą typową, dzięki której można rozpoznać obrzęk tłuszczowy, jest dysproporcjonalna sylwetka oraz stan stóp i kostek, które zazwyczaj nie są objęte procesem zmian chorobowych.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni