Zobacz również

Jak leczyć niewydolność żylną u kobiet w ciąży?

Jak leczyć niewydolność żylną u kobiet w ciąży?

Ciąża jest przepięknym stanem, który jest wyczekiwany przez większość kobiet, dlatego, aby w pełni skupić się na tym doznaniu, warto wcześniej zacząć dbać o zmiany naczyniowe powstające na kończynach dolnych. Oczywiście jeżeli jesteś w ciąży i na Twoich nogach pojawiły się żylaki, nie musisz się załamywać, ponieważ nawet odpowiednia profilaktyka przed ciążą nie może Cię w pełni uchronić przed niewydolnością żylną. W przypadku żylaków bardzo dużo zależy od predyspozycji genetycznych, a także wielkości i budowy macicy. Nie wiem, czy wiesz, ale zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na stan naszych żył - są one czynnikiem predysponującym pojawienie się żylaków, dlatego osoby przyjmujące tabletki hormonalne zauważą u siebie szybko pojawiające się pajączki, które są zapowiedzią rozwijającej się niewydolności żylnej. 

Kiedy pojawiają się żylaki u kobiet w ciąży?
Największe predyspozycje do pojawienia się żylaków mają kobiety w kolejnych ciążach, a także kobiety w ciąży, które są w nieco bardziej zaawansowanym wieku. Żylaki u kobiety w ciąży mogą pojawić się zarówno w kilku pierwszych dniach, jak również ich rozwój może być proporcjonalny do rozwoju ciąży. Dla większości kobiet widoczne zmiany naczyniowe mogą być sygnałem rozwijającego się w nich nowego życia. W przypadku zmian naczyniowych pojawiających się w ciąży konieczna jest odpowiednio szybko wprowadzona profilaktyka, dlatego na wstępie każda przyszła mama musi wykonać badanie USG żył Doppler, czyli badanie ultrasonograficzne, które jest bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. 

Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?
Do jednych z pierwszych czynników, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza flebologa należy pojawianie się tzw. pajączków na bocznej stronie ud i w okolicy kostek, uczucie swędzenia we wspomnianych okolicach, pojawienie się hemoroidów, żylaków sromu lub zmian w okolicy krocza, jak również pojawiająca się na nogach opuchlizna i uczucie ciężkości. Ciąża nie jest stanem stabilnym i niewydolność żylna może pojawić się w przeciągu tych 9 miesięcy, dlatego tak ważne jest utrzymanie stałego kontaktu z lekarzem flebologiem. 

Jak leczona jest niewydolność żylna w takich przypadkach?
Przede wszystkim kobietom w ciąży zalecane jest unikanie pozycji stojącej i odpoczywanie przede wszystkim z uniesionymi nogami - ogromne znaczenie ma prawidłowa dieta oraz odpowiednia ilość wody w organizmie. Konieczne jest wdrożenie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów, a nawet masaży. Noszenie kompresji staje się obowiązkowe, jednakże to specjalista powinien wybrać dla nas odpowiednie wyroby uciskowe. W zależności od natężenia zmian specjalista może zlecić stosowanie pewnych ziół, leków lub zastrzyków, a w skrajnych sytuacjach konieczne mogą okazać się zabiegu usunięcia naczyń. Również poród powinien być przeprowadzany w pończochach uciskowych, które uchronią żyły przed nadmiernym wysiłkiem. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Medycyna estetyczna ma do zaoferowania zabiegi nie...
Skurcze nóg często mogą wydawać się błahostk...
Obrzęk żylny to objaw towarzyszący w stadiach z...
Pacjenci wykazują coraz większe zainteresowanie ...
Skleroterapia to bardzo powszechny zabieg w leczen...
Żylaki oraz tzw. pajączki występujące na nogac...