Zobacz również

Jak pozbyć się pajączków?

Jak pozbyć się pajączków?

Pajączki na nogach to powszechny problem z którym w większości zmagają się kobiety. Pierwszym rodzajem pajączków są tzw. teleangiektazje, czyli pajączki podskórne, które są poszerzeniami wynoszącymi do około milimetra i zazwyczaj mają kolor niebieski, siny lub brunatnoczerwony. Drugim rodzajem pajączków są tzw. venulektazje, które znajdują się w głębokiej warstwie skóry i mogą poszerzyć się nawet do trzech milimetrów. Pojawienie się na kończynach dolnych pajączków świadczy o rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej — jest to moment, w którym warto zwrócić się do lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie diagnostyczne i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Skąd biorą się pajączki?
Pajączki na kończynach dolnych mogą pojawiać się z wielu powodów, jednakże najbardziej są na nie narażone osoby z uwarunkowaniami genetycznymi, ponieważ żyły i naczynia włosowate mogą być słabsze od samego urodzenia. Na pajączki narażone są osoby w wieku dojrzewania, kobiety w ciąży i kobiety przechodzące menopauzę, a także kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną, ponieważ gospodarka hormonalna odgrywa ogromną rolę w pracy układu krwionośnego. Poszerzaniu naczynek krwionośnych sprzyja także brak ruchu, otyłość i nadwaga, jak również nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne.

Leczenie pajączków, jak wygląda?
Warto pamiętać, że pajączki nie są jedynie defektem kosmetycznym, lecz są one objawem rozwijającej się niewydolności żylnej, dlatego należy im przeciwdziałać. Dobór leczenia, a także jego efekty są zależne przede wszystkim od stopnia zaawansowania pajączków. Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów do likwidacji pajączków jest skleroterapia pianowa, która polega na wstrzyknięciu preparatu chemicznego w formie piany do światła naczynka, powodując jego obliterację. Jeżeli naczynko jest niewielkich rozmiarów, wystarczy tylko jedna wizyta, jednakże zawsze istnieje szansa, że zabieg skleroterapii trzeba będzie powtórzyć.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Zabieg skleroterapii jest niezwykle popularny do u...
Nadpotliwość jest bardzo przykrym i krępującym...
Flebolog to lekarz, który zajmuje się profesjona...
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakter...
Rzeczywistość wirtualna (RV) to technologia, kt...
Afty jamy ustnej są bolesnymi i irytującymi owrz...