Zobacz również

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem na żylaki?

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem na żylaki?

Przed podjęciem leczenia żylaków małoinwazyjnymi zabiegami, konieczne jest udanie się do lekarza flebologa, który podczas wizyty kontrolnej przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, a następnie wykona badanie stanu żył. Takie badanie powinien wykonywać lekarz specjalizujący się w ultrasonografii z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu do USG. Wspomniane badanie USG wykonywane jest metodą Doppler, dzięki której możliwe jest uwidocznienie stanu żył, zobrazowanie kierunku przepływu krwi i zbadanie funkcji oraz wydolności zastawek. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można wykluczyć lub stwierdzić występowanie zakrzepicy oraz odkryć wszelkie nieprawidłowości związane ze stanem żył. 

Jakie są etapy badania USG Doppler?
Badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera składa się z kilku etapów przeprowadzanych przez flebologa. Pierwszy etap polega na ocenieniu przez lekarza drożności żył - ma on na celu ustalić, czy w żyłach nie ma śladów pojawiającej się zakrzepicy, a także czy nie została ona przebyta. W tym celu nie tylko wykonywanie jest badanie USG, ale również próba uciskowa, która polega na naciskaniu naczyń krwionośnych - jeżeli wszystko jest w porządku, nacisk na naczynie doprowadzi do jego kompresji, a jeżeli w naczyniu występuje skrzep, nie jest możliwe całkowite zamknięcie światła żyły. Badanie USG Doppler nie tylko powinno obejmować główne naczynia kończyn dolnych, ale również naczynia mięśni podudzia. Lekarze często rozszerzają badania o USG jamy brzusznej, okolicy podbrzusza, klatki piersiowej, a nawet okolic odbytu. Kolejnym etapem badania USG Doppler jest sprawdzenie stanu zastawek żylnych - takie badanie wykonuje się w pozycji stojącej. Pozwala ono na sprawdzenie przepływu krwi, dzięki któremu można ocenić stan i funkcjonowanie zastawek żylnych. Jeżeli w tym badaniu zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, będziemy mieć do czynienia z niewydolnością żylną. 

Leczenie żylaków, jaką metodę wybrać?
Wywiad lekarski oraz USG Doppler to konieczne badania, dzięki którym lekarz specjalista ma możliwość dokładnej oceny stanu żył i zastawek. Lekarz flebolog podczas wspomnianego badania jest w stanie obrać najlepszą metodę leczenia żylaków, co jest niezwykle ważnym zadaniem, ale jednocześnie niezwykle trudnym. Warto pamiętać, że często różnorodne problemy neurologiczne, dermatologiczne czy ortopedyczne mogą naśladować patologie żylne, dlatego warto zgłosić się ze swoim problemem do lekarza specjalisty, który ma szeroką wiedzę i rozpozna schorzenie. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Dyskopatia to jedna z najczęstszych przyczyn ból...
Choroby układu krążenia, w tym choroby tętnic ...
Strony internetowe są obecnie nieodłączną czę...
Żylaki miejsc intymnych wchodzą w zakres leczeni...
Tworzenie atrakcyjnych i responsywnych stron inter...
Szczoteczka do zębów to niezwykle ważny p...