Zobacz również

Na czym polega USG ortopedyczne?

Na czym polega USG ortopedyczne?

USG, czyli ultrasonografia, jest obrazową metodą badania narządów wewnętrznych. Pozwala dokładnie ocenić ich wielkość oraz kształt, ale przede wszystkim ukazuje zmiany w postaci guzów czy nowotworów. USG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań, bo pozwala bardzo dokładnie określić sytuację zdrowotną pacjenta oraz zaplanować najlepsze metody leczenia.

Badanie polega na przesuwaniu po skórze pacjenta głowicą specjalistycznego urządzenia. Dzięki temu powstaje obraz, za podstawie którego lekarz wykonujący badanie może od razu dokonać oceny narządów wewnętrznych. Po zakończeniu USG pacjent otrzymuje opis badania, wydruk oraz kopię zdjęć. Badanie przebiega w całkowicie komfortowych warunkach, najczęściej w pozycji leżącej. Aby głowica urządzenia nie podrażniła skóry, jej powierzchnię smaruje się zawsze specjalnym żelem na bazie wody.

USG ortopedyczne jest zatem badaniem skoncentrowanym na diagnostyce narządu ruchu. Badanie przy użyciu ultrasonografu jest całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne. Umożliwia diagnozę schorzeń i zmian w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego. USG daje szczegółowy obraz więzadeł, stawów czy struktur mięśniowych. Dzięki badaniu lekarz jest w stanie rozpoznać zmiany patologiczne oraz określić stopień ich zaawansowania. Do zmian patologicznych należą m.in. zbiorniki płynu czy guzki. USG ukazuje wolne ciała w jamach stawowych, powierzchnie stawowe oraz otaczające je węzły chłonne. Ortopedyczne badanie ultrasonograficzne pozwala na diagnostykę rodzaju zmiany (np. zapalnych, ostrego stanu pourazowego czy zwyrodnień i zmian przewlekłych). Co więcej, metodę tę stosuje się do oceniania rezultatów operacji chirurgicznych.

USG ortopedyczne stosowane jest najczęściej do diagnostyki stawu kolanowego i jego okolic. Na obrazach USG kolana widać staw rzepkowo-udowy, przestrzenie maziowe, ścięgna i więzadła czy dół podkolanowy. Co więcej, ultrasonografię stosuje się także w przypadku urazów i schorzeń stawu biodrowego czy stawu skokowego. USG ortopedyczne ma także zastosowanie przy określaniu stanu stawów łokciowego i barkowego, dłoni, nerwów obwodowych i mięśni.

Urazy, zmiany czy schorzenia narządów ruchu dotykają wielu ludzi, bez względu na wiek czy kondycję. Jednak dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu i rozwojowi medycyny możliwe jest bardzo dokładne diagnozowanie tego typu chorób. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
~Teresa
5/5
USG to całkowicie bezbolesny zabieg, a tak dużo osób się go boi.
~Ewa
5/5
Warto jest wykonać USG jeśli czujemy, że coś nam dolega.
Sara
5/5
Miałam kiedyś wykonywane USG ortopedyczne. Całkowicie bezbolesny zabieg, a nawet przyjemny.

Nieprawidłowa praca zastawek żylnych i cofanie s...
Tworzenie atrakcyjnych i responsywnych stron inter...
Żylaki oraz tzw. pajączki występujące na nogac...
Skurcze nóg często mogą wydawać się błahostk...
Pacjenci wykazują coraz większe zainteresowanie ...
Żylaki miednicy http://www.flebolog.rzeszow.pl/ch...