Zobacz również

Niewydolność żylna kończyn dolnych, jakie są objawy?

Niewydolność żylna kończyn dolnych, jakie są objawy?

Niewydolność żylna polega na zastoju krwi w obszarze kończyn dolnych. Przez nieleczoną niewydolność żylną dochodzi do pojawiania się na nogach pajączków, żylaków, a nawet poważniejszych schorzeń, np. owrzodzeń żylnych czy stanów zapalnych skóry. Aby nie doprowadzić do wspomnianych powikłań, należy regularnie kontrolować stan żył u lekarza - flebolog, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i wprowadzi odpowiednie leczenie, dzięki któremu pacjent odzyska komfort codziennego funkcjonowania i nie będzie narażony na żadne niedogodności. 

Jakie są czynniki ryzyka powstania niewydolności żylnej kończyn dolnych?
Przewlekła niewydolność żylna najczęściej dotyczy kobiet — znacznie rzadziej pojawia się u mężczyzn. W przypadku kobiet czynników wystąpienia niewydolności żylnej jest więcej, ponieważ ryzyko żylaków jest większe w przypadku każdej kolejnej ciąży, jak również pojawia się podczas terapii hormonalnych, np. stosowania antykoncepcji doustnej. Kolejnym czynnikiem wystąpienia niewydolności żylnej, o którym trzeba wspomnieć, jest wiek, a także uwarunkowania genetyczne, ponieważ w większości przypadków niewydolność żylna kończyn dolnych jest dziedziczna. Również wysoki wzrost i otyłość są czynnikami wpływającymi na możliwość wystąpienia niewydolności żylnej. Bardziej narażone są osoby, które długotrwale przebywają w pozycji siedzącej lub stojącej, a także zmagają się z uporczywymi zaparciami i mają wady postawy.

Objawy niewydolności żylnej
Do najczęstszych objawów rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych z pewnością można zaliczyć obrzęki pojawiające się na stopach i w okolicy łydek oraz kostek, uporczywe mrowienie i swędzenie nóg, nocne skurcze mięśni, jak również uwidocznienie się na nogach pajączków oraz żylaki. Przy niewydolności żylnej można odczuwać uczucie ciężkości nóg oraz ból, który ustępuje po wykonaniu odpowiednich ćwiczeń i odpoczynku.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Żylaki kończyn dolnych są potoczną nazwą chor...
Bolące nogi dokuczają nawet co piątej kobiecie....
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety,...
Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej jest ważnym ...
Skleroterapia to zabieg, dzięki któremu w bezpie...
Niewydolność żylna polega na zastoju krwi w obs...