Zobacz również

Skurcze nóg, co może być ich przyczyną?

Skurcze nóg, co może być ich przyczyną?

Skurcze nóg często mogą wydawać się błahostką, ponieważ ustępują po kilku minutach, a czasami nawet szybciej. Skurcze wiążą się z silnym dyskomfortem, szczególnie jeżeli łapią nas w nocy - wybudzają nas ze snu, a także znacznie utrudniają późniejsze zaśnięcie. Osoby, które regularnie doświadczają skurczy w nocy, mają problem, aby z rana wstać z łóżka, jak również ich samopoczucie od samego rana nie jest najlepsze. Przyczyn powstawania skurczy może być wiele - zaczynając od niedoborów minerałów po przemęczenie nóg.

Przyczyny występowania skurczy
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania skurczy jest siedzący tryb życia - wypoczynek w formie siedzącej, praca przy komputerze. Siedząc, naciskamy na naczynia krwionośne w nogach, co może doprowadzić do zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych, a także do niedotlenienia mięśni. Kolejną przyczyną powstawania skurczy będzie nadmierne przemęczenie nóg, np. poprzez chodzenie na obcasach czy nadmierne ćwiczenia, a także treningi bez rozgrzewki. Do skurczy nóg może doprowadzić odwodnienie, jak również niedobór cennych elektrolitów (magnez, potas, żelazo, wapń), które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W powstawaniu skurczy pomagają nam również używki, m.in. kofeina i alkohol. Skurcze nasilają się u kobiet w ciąży znajdujących się w trzecim trymestrze ciąży. Skurcze mięśni nóg mogą być również objawem poważnych chorób, m.in. przewlekłej niewydolności żylnej czy miażdżycy. Jeżeli wraz ze skurczami zauważymy u siebie niepokojące objawy lekarz flebolog jest lekarzem, do którego należy udać się na wizytę.

Jak przeciwdziałać skurczom?
Jeżeli chcesz zniwelować lub znacznie ograniczyć występowanie nocnych skurczów, warto wprowadzić do swojego codziennego życia zbilansowaną dietę, która będzie bogata w żelazo, magnez, wapń oraz inne cenne minerały, a jeżeli nie jesteś w stanie wkomponować ich w dietę, stosuj odpowiednią suplementację. Drugim sposobem na przeciwdziałanie skurczom jest picie dużych ilości wody, a także znacznie ograniczenie kofeiny. Warto dbać o codzienną aktywność fizyczną i unikanie długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Kluczem do zniwelowania skurczy jest również noszenie wygodnych butów i ubrań, jak również częste odpoczywanie z nogami podniesionymi ku górze.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Bolące nogi dokuczają nawet co piątej kobiecie....
Kaszel nie jest chorobą, ale jest objawem choroby...
Pajączki najczęściej dotykają kobiet niezależ...
Afty jamy ustnej są bolesnymi i irytującymi owrz...
Żylaki oraz tzw. pajączki występujące na nogac...
Konferencje, szkolenia oraz sympozja to najpopular...