Zobacz również

Środki do skleroterapii - które stosowane są najczęściej?

Środki do skleroterapii - które stosowane są najczęściej?

Pacjenci wykazują coraz większe zainteresowanie na temat tego, jak wygląda dana procedura zabiegowa. Chcą upewnić się, że metody i preparaty stosowane przez lekarzy zapewnią i maksymalne bezpieczeństwo. Nie należy traktować tego jako brak zaufania do specjalisty. Przeciwnie - większa wiedza pacjenta pozwala na lepszą współpracę między nim, a lekarzem. W niniejszym wpisie poruszony zostanie temat środków stosowanych do jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów flebologicznych - skleroterapii. W sieci można znaleźć jedynie informacje o podziale na preparaty pianowe - skleroterapia pianowa  i płynne. Warto jednak dowiedzieć się również co zawierają.

Środki oddziałujące na lipidy
Jednym z najczęściej stosowanych środków, które zarejestrowane są w Polsce jest polidokanol. To nazwa związku organicznego, który stosowany jest w niewielkim stężeniu i wstrzykiwany bardzo cienką igłą do naczynia. Uszkadza on śródbłonek żyły, powodując jej obkurczenie i zamknięcie. Podobne działanie przypisuje się także siarczanowi tetradecylu sodowego (STS). Oba preparaty wchodzą w reakcje z lipidami (tłuszczami) z których zbudowane są ściany naczyń żylnych.

Substancje hipertoniczne
Inną grupę środków wykorzystywanych do skleroterapii stanowią substancje hipertoniczne czyli takie, których ciśnienie osmotyczne jest znacznie wyższe niż w komórkach wchodzących w skład struktury żyły. Po podaniu ich do światła żyły zachodzi zjawisko osmozy, w wyniku którego naczynie traci wodę, ulega obkurczeniu, a w konsekwencji obumarciu i wchłonięciu przez organizm. Do środków tego typu zalicza się przede wszystkim roztwór glukozy oraz chlorek sodu.

Preparaty drażniące
Wyróżni się jeszcze jedną grupę środków, które stosowane są w zabiegach skleroterapii. To środki drażniące, które powodują podrażnienie śródbłonka żyły. Pod ich wpływem zachodzi również nieodwracalna denaturacja białek, które stanowią składnik budulcowy ściany naczynia. Preparatem o takim działaniu jest m.in. ałun chromowy glicerolu.

 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
~Ela
5/5
Ciekawy artykuł. Wiele osób nie wie, że może mieć uczulenie na dany składnik.
~Monia
5/5
Sama byłam ciekawa czym wykonywane są różne zabiegi.
~Karol
5/5
Świetny artykuł o charakterze edukacyjnym. W zupełności zgadzam się z tym, że coraz więcej pacjentów pragnie dowiedzieć się o szczegółach danego zabiegu. Większa znajomość procedury zabiegowej powinna zmniejszyć strach i obawy pacjenta.

Przed podjęciem leczenia żylaków małoinwazyjny...
Obrzęk lipidowy, zwany także obrzękiem tłuszcz...
Rozszerzone naczynka na ciele są dość powszechn...
Popękane naczynka są jednym z najpowszechniejszy...
Bolące nogi dokuczają nawet co piątej kobiecie....
Żylaki nawrotowe to termin, pod którym kryje si...