Zobacz również

Środki do skleroterapii - które stosowane są najczęściej?

Środki do skleroterapii - które stosowane są najczęściej?

Pacjenci wykazują coraz większe zainteresowanie na temat tego, jak wygląda dana procedura zabiegowa. Chcą upewnić się, że metody i preparaty stosowane przez lekarzy zapewnią i maksymalne bezpieczeństwo. Nie należy traktować tego jako brak zaufania do specjalisty. Przeciwnie - większa wiedza pacjenta pozwala na lepszą współpracę między nim, a lekarzem. W niniejszym wpisie poruszony zostanie temat środków stosowanych do jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów flebologicznych - skleroterapii. W sieci można znaleźć jedynie informacje o podziale na preparaty pianowe - skleroterapia pianowa  i płynne. Warto jednak dowiedzieć się również co zawierają.

Środki oddziałujące na lipidy
Jednym z najczęściej stosowanych środków, które zarejestrowane są w Polsce jest polidokanol. To nazwa związku organicznego, który stosowany jest w niewielkim stężeniu i wstrzykiwany bardzo cienką igłą do naczynia. Uszkadza on śródbłonek żyły, powodując jej obkurczenie i zamknięcie. Podobne działanie przypisuje się także siarczanowi tetradecylu sodowego (STS). Oba preparaty wchodzą w reakcje z lipidami (tłuszczami) z których zbudowane są ściany naczyń żylnych.

Substancje hipertoniczne
Inną grupę środków wykorzystywanych do skleroterapii stanowią substancje hipertoniczne czyli takie, których ciśnienie osmotyczne jest znacznie wyższe niż w komórkach wchodzących w skład struktury żyły. Po podaniu ich do światła żyły zachodzi zjawisko osmozy, w wyniku którego naczynie traci wodę, ulega obkurczeniu, a w konsekwencji obumarciu i wchłonięciu przez organizm. Do środków tego typu zalicza się przede wszystkim roztwór glukozy oraz chlorek sodu.

Preparaty drażniące
Wyróżni się jeszcze jedną grupę środków, które stosowane są w zabiegach skleroterapii. To środki drażniące, które powodują podrażnienie śródbłonka żyły. Pod ich wpływem zachodzi również nieodwracalna denaturacja białek, które stanowią składnik budulcowy ściany naczynia. Preparatem o takim działaniu jest m.in. ałun chromowy glicerolu.

 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
~Ela
5/5
Ciekawy artykuł. Wiele osób nie wie, że może mieć uczulenie na dany składnik.
~Monia
5/5
Sama byłam ciekawa czym wykonywane są różne zabiegi.
~Karol
5/5
Świetny artykuł o charakterze edukacyjnym. W zupełności zgadzam się z tym, że coraz więcej pacjentów pragnie dowiedzieć się o szczegółach danego zabiegu. Większa znajomość procedury zabiegowej powinna zmniejszyć strach i obawy pacjenta.

Kaszel nie jest chorobą, ale jest objawem choroby...
Przed podjęciem leczenia żylaków małoinwazyjny...
Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to połączenia t...
Żylaki to dość nieprzyjemne schorzenie, które ...
Zabieg skleroterapii jest niezwykle popularny do u...
Obrzęk tłuszczowy jest schorzeniem, które obejm...