Zobacz również

Żylaki miednicy - jak rozpoznać to schorzenie?

Żylaki miednicy - jak rozpoznać to schorzenie?

Żylaki miednicy, inaczej zwane zespołem przekrwienia żylnego, najczęściej pojawiają się u kobiet znajdujących się w kolejnej ciąży. Co dziesiąta kobieta rodząca zmaga się z żylakami miednicy, a jednym z najczęściej wskazywanych objawów jest uporczywy ból brzucha w jego dolnej części, który może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni/ miesięcy. Jeżeli tylko zaobserwujemy u siebie taki objaw, jak najszybciej warto udać się do lekarza flebologa, który przeprowadzi USG Doppler i zdiagnozuje żylaki przymacicza. 

Przyczyny żylaków miednicy
Żylaki przymacicza najczęściej rozwijają się u kobiet, które spodziewają się dziecka, a w szczególności są na niego narażone, tak jak już wspomnieliśmy kobiety, które szykują się do kolejnego porodu. W ciąży macica coraz bardziej naciska na żyły biodrowe zmniejszając w nich odpływ krwi - w takim przypadku dochodzi do poszerzenia żył jajnikowych, żył przymacicza, macicy oraz krocza, co doprowadza do powstania żylaków w wymienionych rejonach. Na żylaki miednicy narażone są również kobiety zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi lub z zespołem policystycznych jajników. Jednym z objawów zespołu przekrwienia żylnego macicy jest tępy ból w okolicy podbrzusza, krzyża lub krocza, który nasila się w pozycji stojącej, podczas stosunków płciowych, a także w czasie menstruacji. Oprócz tego dość charakterystycznym objawem jest uczucie ciężkości krocza, a także nadmierne parcie na pęcherz moczowy. 

Jak rozpoznać schorzenie?
Aby zdiagnozować schorzenie żylaków miednicy, należy udać się do lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie ultrasonograficzne, tzw. USG Doppler, które najczęściej nie wystarcza do pełnego rozpoznania zespołu przekrwienia żylnego macicy. Dodatkowo przeprowadzane są badania kontrastowe oraz rezonans magnetyczny z kontrastem. Jak leczy się takie schorzenie? Przede wszystkim ważne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, które w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem. Wskazaniem do zabiegu są natomiast sytuacje, kiedy żylaki przyczyniają się do bólu lub gdy u pacjenta widoczne są nawroty żylakowe. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Afty to problem, z którym wiele osób się zmaga ...
Rozszerzone naczynka na ciele są dość powszechn...
Obrzęk żylny to objaw towarzyszący w stadiach z...
Szczoteczka do zębów to niezwykle ważny p...
Niewydolność żylna polega na zastoju krwi w obs...
Skleroterapia to bardzo powszechny zabieg w leczen...