Zobacz również

Żylaki odbytu - choroba czy fizjologia?

Żylaki odbytu - choroba czy fizjologia?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to połączenia tętniczo-żylne znajdujące się w kanale odbytu, które ma każdy z nas - ich najważniejszą funkcją jest zadbanie o prawidłową szczelność naszego odbytu. Terminem hemoroidy nie powinno jednak określać się choroby, tylko zdrową strukturę naczyniową. Chorobą hemoroidalną możemy natomiast określić stan patologiczny, kiedy hemoroidy są objęte poważnym stanem zapalnym. Co przyczynia się do powstania zapalenia hemoroidów? Przede wszystkim uboga w błonnik nieprawidłowa dieta, otyłość i nadwaga, a także częste biegunki i mała aktywność fizyczna. Zapalenie hemoroidów równie często pojawia się u kobiet w ciąży, chociaż przyczyna ich występowania nie jest do końca jasna. 

Rozpoznanie choroby hemoroidalnej
W związku ze wskazanymi powyżej czynnikami konieczne jest wizyta u doświadczonego i wykształconego lekarza proktologa, który na pierwszej wizycie przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, w którym dopyta się o styl życia, choroby współistniejące oraz sytuacje chorobowe w rodzinie. Następnie wykonywane jest badanie per rectum, które polega na dotykowym badaniu struktury odbytu, dzięki któremu można szybko wykryć pewne nieprawidłowości. Badaniem dodatkowym jest anoskopia, czyli badanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy z wykorzystaniem wziernika i niewielkiej sądy ze światłowodem. 

Hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne
Jeżeli proces zapalny toczy się w hemoroidach zewnętrznych, długo mogą nie pojawiać się żadne poważne dolegliwości, natomiast w przypadku hemoroidów wewnętrznych mamy do czynienia z krwawieniem, bólem, swędzeniem, a także wypadaniem ich poza odbyt. 

Jak leczy się żylaki odbytu?
W początkowej fazie zmian najczęściej leczenie opiera się na wzbogaceniu diety w błonnik, a także stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz zachęceniu pacjenta do zwiększenia dziennej aktywności fizycznej. Żeby nie nabawić się żylaków odbytu, trzeba zapobiegać powstawaniu zaparć oraz biegunek - proces wypróżniania powinien przebiegać sprawnie. W ciężkich przypadkach wykorzystywane są inne metody lecznicze, np. chirurgiczne wycięcie zmian patologicznych, skleroterapia czy ablacja laserowa. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej jest ważnym ...
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która za...
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakter...
Szczoteczka do zębów to niezwykle ważny p...
Żylaki to powszechny problem dotykający coraz wi...
Nieprawidłowa praca zastawek żylnych i cofanie s...