Zobacz również

Jak leczyć kaszel u dzieci?

Jak leczyć kaszel u dzieci?

Kaszel nie jest chorobą, ale jest objawem choroby, dlatego nigdy nie wolno go ignorować. Kaszel jest odruchem nerwowym, który jest wywoływany przez bodziec, który musi podrażnić receptory znajdujące się w błonie śluzowej wyściełającej drogi oddechowe. Można powiedzieć, że kaszel jest natychmiastową reakcją na podrażnienie wspomnianych receptorów. Odruch kaszlu jest niezależny od naszej woli i może nam dokuczać zarówno za dnia, jak i w nocy. Kaszel u dzieci szczególnie może być stresujący dla niedoświadczonych rodziców przy pierwszej infekcji.

Jak leczyć kaszel suchy?
Kaszel suchy to tzw. kaszel nieproduktywny, przy którym odczuwamy suchość oraz drapanie w gardle. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych napady kaszlu są niezwykle męczące, ponieważ nie można się powstrzymać - napady kaszlu suchego potrafią przerwać sen. Przy kaszlu suchym nie odkrztuszamy wydzieliny, ponieważ nie jest ona produkowana w nadmiarze i nie zalega w drogach oddechowych. Z suchym kaszlem mamy do czynienia na początku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Jak leczyć kaszel suchy u dzieci? Przede wszystkim trzeba leczyć chorobę, której kaszel towarzyszy. Kolejnym krokiem jest łagodzenie kaszlu suchego, aby nie męczył chorego. Syrop na kaszel dla dzieci można podawać dzieciom od 6 miesiąca życia - jest on rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i powstał na bazie czystego glicerolu, dzięki czemu idealnie łagodzi podrażnienia gardła związane z suchym kaszlem.

Jak leczyć kaszel mokry?
Kaszel mokry w przeciwieństwie do kaszlu suchego nazywany jest kaszlem produktywnym i zazwyczaj występuje w drugim etapie choroby. Podczas kaszlu mokrego odkrztuszana jest lepka i gęsta wydzielina. Mokry kaszel pozwala zwalczyć infekcję bakteryjną i powoduje, że pozbywamy się jej z dróg oddechowych. W przypadku kaszlu mokrego nie mamy tłumić odruchu kaszlu, jak przy kaszlu suchym, lecz go pobudzić, stymulować, aby ułatwić usunięcie śluzu. Najczęściej stosuje się leki o działaniu wykrztuśnym, a także środki mukolityczne, dzięki którym wydzielina staje się mniej lepka, dzięki czemu łatwiej można odkrztusić drogi oddechowe.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Leczenie schorzeń dziąseł jest jednym z najważ...
Żylaki miejsc intymnych wchodzą w zakres leczeni...
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakter...
Owrzodzenia żylne są objawem przewlekłej chorob...
Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej jest ważnym ...
Żylaki nawrotowe to termin, pod którym kryje si...