Zobacz również

Terapia manualna - gałąź fizjoterapii

Terapia manualna - gałąź fizjoterapii

Terapia manualna to jedna z metod diagnozowania i leczenia schorzeń związanych z układem ruchu. Pomaga m.in. w przypadku zwyrodnień stawowych i chorobach dotyczących kręgosłupa. Zmniejsza dolegliwości bólowe, jakie odczuwa pacjent, a także pomaga zwiększyć ruchomość stawów. Osoby korzystające z tej formy terapii często mają szanse odzyskać sprawność i wytrzymałość. Co warto wiedzieć na temat tej metody?

Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna należy do uznanych metod fizjoterapeutycznych. Przez lata stosowali ją wyłącznie znachorzy i praktycy medycyny alternatywnej. Obecnie doceniana jest również przez medycynę akademicką, a fizjoterapeuci i lekarze mogą kształcić się w jej kierunku na studiach podyplomowych w Polsce.
Terapia manualna jest jedną z metod radzenia sobie z dolegliwościami kręgosłupa, urazami stawów, bólami mięśni, a także napięciem wynikającym z długotrwałego stresu i przemęczenia. Badanie i leczenie pacjenta opiera się na odpowiednim uciskaniu właściwych miejsc, a także ustawieniu ciała https://www.rehavitae.pl/oferta/terapia-manualna.html
Umiejętnie wykonany zabieg nie jest dla pacjenta bolesny. Wymaga jednak bardzo dużej wiedzy anatomicznej oraz niezbędnych kwalifikacji. Celem jest pozbycie się oporu w stawie, który utrudnia ruch i wywołuje ból. Zaletą tej metody terapii jest niemal natychmiastowy efekt.


Zastosowanie terapii
Terapię manualną wykorzystywano początkowo jedynie przy problemach z kręgosłupem. Z czasem zaczęto jedna doceniać jej możliwości, poszerzając zakres stosowania. Obecnie wykorzystuje się ją m.in. w bólach stawowych, wadach postawy (np. skoliozie), rwie kulszowej, a także przy przewlekłych bólach karku i głowy. Terapia manualna często przynosi ulgę pacjentom dotkniętym migrenami. Stosuje się ją również przy chronicznych zaburzeniach snu, które nie wynikają z podłoża psychogennego. Z metody tej mogą korzystać wszystkie osoby, jeśli nie mają osłabionej struktury układu kostno-stawowego. Osteoporoza, złamania kości czy naderwane wiązadła uniemożliwiają więc zastosowanie terapii manualnej.

Przeczytaj także: http://www.wujek-dobra-rada.pl/uroda/fizjoterapia-zamiast-lekow.html

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (6)
Andżelika
5/5
Terapia manualna vs migrenowe bóle głowy, polecam szczerze każdej osobie - niesamowicie skuteczna metoda!
~Grażyna
5/5
Polecam ten rodzaj terapii.
~Wiktor
5/5
Terapia manualna była dla mnie dużą ulgą.
Zbigniew
5/5
Ta terapia przynosi świetne efekty. Ból znika od razu.
~Justyna
5/5
Terapia manualna jest naprawdę bardzo efektywna. Pomogła mi na bóle spowodowane długotrwałym stresem i napięciem. Polecam wybrać się do placówki, która oferuję tą metodę.
NAT39
5/5
U mnie terapia manualna skutecznie pomogła na bóle migrenowe, właśnie w Ostrowcu Św. w przychodni Rehavitae zaproponowano mi tą metodę. Dobrze, że są takie placówki, w których nowatorsko podchodzi się do metod leczenia.

Zestaw zawierający precyzyjną kaniulę i ostrą ...
Terapia manualna to jedna z metod diagnozowania i ...
Skurcze nóg często mogą wydawać się błahostk...
Medycyna estetyczna ma do zaoferowania zabiegi nie...
Owrzodzenia żylne są objawem przewlekłej chorob...
Konferencje, szkolenia oraz sympozja to najpopular...