Zobacz również

Terapia manualna - gałąź fizjoterapii

Terapia manualna - gałąź fizjoterapii

Terapia manualna to jedna z metod diagnozowania i leczenia schorzeń związanych z układem ruchu. Pomaga m.in. w przypadku zwyrodnień stawowych i chorobach dotyczących kręgosłupa. Zmniejsza dolegliwości bólowe, jakie odczuwa pacjent, a także pomaga zwiększyć ruchomość stawów. Osoby korzystające z tej formy terapii często mają szanse odzyskać sprawność i wytrzymałość. Co warto wiedzieć na temat tej metody?

Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna należy do uznanych metod fizjoterapeutycznych. Przez lata stosowali ją wyłącznie znachorzy i praktycy medycyny alternatywnej. Obecnie doceniana jest również przez medycynę akademicką, a fizjoterapeuci i lekarze mogą kształcić się w jej kierunku na studiach podyplomowych w Polsce.
Terapia manualna jest jedną z metod radzenia sobie z dolegliwościami kręgosłupa, urazami stawów, bólami mięśni, a także napięciem wynikającym z długotrwałego stresu i przemęczenia. Badanie i leczenie pacjenta opiera się na odpowiednim uciskaniu właściwych miejsc, a także ustawieniu ciała.
Umiejętnie wykonany zabieg nie jest dla pacjenta bolesny. Wymaga jednak bardzo dużej wiedzy anatomicznej oraz niezbędnych kwalifikacji. Celem jest pozbycie się oporu w stawie, który utrudnia ruch i wywołuje ból. Zaletą tej metody terapii jest niemal natychmiastowy efekt.


Zastosowanie terapii
Terapię manualną wykorzystywano początkowo jedynie przy problemach z kręgosłupem. Z czasem zaczęto jedna doceniać jej możliwości, poszerzając zakres stosowania. Obecnie wykorzystuje się ją m.in. w bólach stawowych, wadach postawy (np. skoliozie), rwie kulszowej, a także przy przewlekłych bólach karku i głowy. Terapia manualna często przynosi ulgę pacjentom dotkniętym migrenami. Stosuje się ją również przy chronicznych zaburzeniach snu, które nie wynikają z podłoża psychogennego. Z metody tej mogą korzystać wszystkie osoby, jeśli nie mają osłabionej struktury układu kostno-stawowego. Osteoporoza, złamania kości czy naderwane wiązadła uniemożliwiają więc zastosowanie terapii manualnej.

Przeczytaj także: http://www.wujek-dobra-rada.pl/uroda/fizjoterapia-zamiast-lekow.html

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (6)
Andżelika
5/5
Terapia manualna vs migrenowe bóle głowy, polecam szczerze każdej osobie - niesamowicie skuteczna metoda!
~Grażyna
5/5
Polecam ten rodzaj terapii.
~Wiktor
5/5
Terapia manualna była dla mnie dużą ulgą.
Zbigniew
5/5
Ta terapia przynosi świetne efekty. Ból znika od razu.
~Justyna
5/5
Terapia manualna jest naprawdę bardzo efektywna. Pomogła mi na bóle spowodowane długotrwałym stresem i napięciem. Polecam wybrać się do placówki, która oferuję tą metodę.
NAT39
5/5
U mnie terapia manualna skutecznie pomogła na bóle migrenowe, właśnie w Ostrowcu Św. w przychodni Rehavitae zaproponowano mi tą metodę. Dobrze, że są takie placówki, w których nowatorsko podchodzi się do metod leczenia.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która za...
Rozszerzone naczynka na ciele są dość powszechn...
Przed podjęciem leczenia żylaków małoinwazyjny...
Rehabilitacja po zabiegach chirurgicznych związan...
Zabieg skleroterapii jest niezwykle popularny do u...