Zobacz również

Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej u dzieci

Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej u dzieci

Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej u dzieci jest niezwykle ważne, aby zapewnić im zdrowe zęby i dziąsła. Regularne mycie zębów i stosowanie innych higienicznych procedur może pomóc w zapobieganiu niektórym powszechnym problemom jamy ustnej u dzieci, takim jak afty i pleśniawki.

Afty jamy ustnej są bolesnymi owrzodzeniami, które pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej. Są one bardziej powszechne u dzieci w wieku od 1 do 2 lat, choć mogą występować także u starszych dzieci i dorosłych. Choć przyczyna aftów nie jest do końca znana, uważa się, że mogą one występować w wyniku uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, infekcji wirusowej lub reakcji alergicznej. Aby zapobiegać aftom jamy ustnej u dzieci, ważne jest, aby nauczyć je odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad i praktycznych wskazówek:

  • Nauka prawidłowego mycia zębów: Dzieci powinny zaczynać myć zęby jak najwcześniej, jak tylko pojawi się ich pierwszy ząb. Można to robić z użyciem delikatnej szczoteczki do zębów i pasty do zębów dla dzieci, która zawiera fluor. Ważne jest, aby nauczyć dziecko prawidłowej techniki mycia zębów, tj. ruchów wzdłuż linii dziąseł, od przodu do tyłu i w kołowe ruchy, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną.
  • Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej: Płyny do płukania jamy ustnej mogą pomagać w zapobieganiu rozwoju bakterii w jamie ustnej i utrzymaniu świeżego oddechu. Wybieraj płyny do płukania przeznaczone specjalnie dla dzieci i upewnij się, że są odpowiednie dla wieku dziecka.
  • Unikanie drażniących substancji: Niektóre produkty spożywcze mogą prowokować powstawanie aftów, takie jak produkty wysokokwasowe i pikantne. Zwracaj uwagę na reakcje swojego dziecka na różne pokarmy i unikaj tych, które mogą powodować dyskomfort.
  • Stosowanie balsamów i maści: W przypadku pojawienia się aftów jamy ustnej, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w sprawie odpowiednich maści lub balsamów, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu i przyspieszeniu gojenia aft.


Pleśniawki to kolejny częsty problem jamy ustnej u dzieci. Pleśniawki są infekcjami grzybiczymi, które pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie policzków i dziąsłach. Mogą być spowodowane dysbiozą bakteryjną lub obecnością grzybów Candida albicans. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa w zapobieganiu pleśniawkom. Oto kilka wskazówek:

  • Regularne mycie języka: Język powinien być regularnie czyścić, ponieważ na jego powierzchni mogą się gromadzić bakterie i drobnoustroje. Można to robić za pomocą specjalnych szczoteczek do czyszczenia języka lub prostym ruchem szczoteczki do zębów.
  • Unikaj jedzenia zbyt dużej ilości słodyczy: Bakterie Candida albicans, które powodują pleśniawki, żywią się cukrem. Należy więc ograniczyć spożycie słodyczy i słodzonych napojów.
  • Zachowaj suchą buzię: Grzyby Candida lepiej rozwijają się w wilgotnym środowisku. Zapewnij dziecku odpowiednie nawodnienie, ale jednocześnie pilnuj, aby nie miało zbyt wilgotnej jamy ustnej.
  • Stosowanie antygrzybiczych preparatów: W przypadku wystąpienia pleśniawek, warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie leki antygrzybiczne.


Odpowiednia higiena jamy ustnej u dzieci jest niezwykle ważna, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe zęby. Dbanie o prawidłowe mycie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz unikanie drażniących substancji może pomóc w zapobieganiu aftom i pleśniawkom. W przypadku pojawienia się tych problemów, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy mogą doradzić odpowiednie leki lub produkty, które pomogą w łagodzeniu objawów i przyspieszeniu gojenia.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (0)

Zobacz również

Żylaki kończyn dolnych są potoczną nazwą chor...
Powiększone żyły na nogach o niebieskim lub cie...
Ciąża to niewątpliwie najważniejszy i najpięk...
Skleroterapia to zabieg, dzięki któremu w bezpie...
Nadpotliwość jest bardzo przykrym i krępującym...
Owrzodzenia żylne są objawem przewlekłej chorob...