Zobacz również

Obrzęk lipidowy - sposoby leczenia

Obrzęk lipidowy - sposoby leczenia

Obrzęk tłuszczowy jest schorzeniem, które obejmuje tkankę podskórną poprzez gromadzenie w niej nadmiernej ilości tłuszczu. Zazwyczaj występuje w obrębie kończyn dolnych i prowadzi do ich znacznego powiększenia, powodując dysproporcje w sylwetce. Wraz z czasem choroba może się bardziej nasilać i skutkować nawet trudnościami w poruszaniu się. Ważne jest zatem szybkie jej rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak powstaje obrzęk tłuszczowy?
Obrzęk tłuszczowy (lipoedema) to schorzenie, które znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wiąże się często ze zmianami hormonalnymi, dlatego może objawić się w okresie dojrzewania, ciąży, a także menopauzy. Chorobę stwierdza się nie tylko u osób otyłych. Może objawić się również u tych, których górne partie sylwetki są prawidłowe. Dokładne przyczyny powstawania obrzęku lipidowego nie są znane. Zauważa się, że w grupie ryzyka znajdują się osoby, których członkowie rodziny chorowali na lipoedemę. Powodem mogą być również zaburzenia endokrynologiczne. Na rozwój schorzenia nie ma natomiast wpływu dieta, czy aktywność fizyczna.

Metody leczenia obrzęku tłuszczowego
W leczeniu obrzęku tłuszczowego stosuje się metody zachowawcze oraz zabiegowe. Terapie, które wykorzystywane są przy innych rodzajach obrzęku kończyn dolnych, nie przynoszą w tym przypadku skuteczności. Nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa jest również oporna na ćwiczenia i diety odchudzające. W początkowych stadiach zaleca się nieinwazyjne leczenie, do których zalicza się m.in. terapie uciskową. Pacjent nosi specjalną odzież uciskową, której zadaniem jest zwiększenie krążenia i usprawnienie przepływu krwi. Terapię łączy się zwykle z manualnym drenażem limfatycznym. Przynosi on również ulgę pacjentom w zaawansowanych stadiach choroby, redukując napięcie tkanek i zmniejszając ból. Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, pacjent może zdecydować się na inwazyjny zabieg liposukcji.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Marysia
5/5
To bardzo trudna dla pacjenta do przebycia choroba, tylko najlepsi specjaliści potrafili mi pomóc.
~Ewa
5/5
Lipoedema to często przypadłość występująca przez zmiany hormonalne. Tak było w moim przypadku.
Kamila
5/5
Bardzo ciekawy artykuł.
~Ewa
5/5
Obrzęk tłuszczowy często bywa mylony z otyłością. Wynika to pewnie z braku świadomości o występowaniu tego schorzenia. Przydatny artykuł, który przyczynia się do poszerzenia wiedzy na ten temat.
Ala
5/5
Sposoby leczenia to jedno a druga sprawa to fakt, że to często kwestia braku reakcji z racji wstydliwej przypadłości i moim zdaniem stąd bierze się tak późna decyzja o leczeniu. Ludzie się własnych partnerów wstydzą z powodu jakiś nieznaczących niedoskonałości a co dopiero się przed lekarzem rozbierać. U mnie ten problem pojawił się w okresie ciąży, a że zawsze mimo braku posiadania jakiejś super figury jednak dbałam o siebie, udało się wrócić to zadowalającej i zdrowej sylwetki. Odpowiednio dobrana dieta to także dodatkowa nagroda w postaci świetnego samopoczucia, ja w tej kwestii korzystam z poradni dr Noculak.

Zimmer Z Cryo 6 Derma Cooler to wyjątkowe urządz...
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety,...
Piękny i zdrowy uśmiech stanowi ważny element n...
Zabieg skleroterapii jest niezwykle popularny do u...
Rehabilitacja po zabiegach chirurgicznych związan...
Ciąża to niewątpliwie najważniejszy i najpięk...