Zobacz również

Skleroterapia, czyli klejenie żył

Skleroterapia, czyli klejenie żył

Skleroterapia to bardzo powszechny zabieg w leczeniu żylaków. Jest metodą bezpieczną, szybką i nie powoduje dużego ryzyka powikłań. Metodę tę można stosować zarówno w początkowych okresach choroby żylnej, jak również do usuwania większych żylaków. Niestety, skleroterapia nie jest zabiegiem, który można zastosować w każdym przypadku i u wszystkich pacjentów.

Wskazania do zabiegu skleroterapii
Skleroterapia jest jednym z najczęstszych zabiegów, które przeprowadza się w przypadku, gdy u pacjenta występują zmiany żylakowe. Metodę tę można zastosować jednak tylko w przypadku, gdy nie doszło do poważnych uszkodzeń głównych pni powierzchniowych. Zabiegu nie wykonuje się również w przypadku niewydolności zastawek. Ich stan ocenia się na podstawie badania ultrasonograficznego z efektem dopplera. Wskazaniem do skleroterapii są również teleangiektazje.

Na czym polega zabieg?
Skleroterapia jest zabiegiem, w trakcie którego do żyły wprowadza się środek obliterujący. Może mieć on konsystencję pianki lub płynu. Środki piankowe skuteczniej wypełniają naczynia i nie rozpływają się po nich. Metoda ta dobrze sprawdza się więc w przypadku większych żylaków. Mniejsze żyły, zwłaszcza pajączki są zazwyczaj leczone przy pomocy środków w formie roztworów. Po podaniu preparatu, w żyłach powstaje stan zapalny, na wskutek którego żyła zrasta się, a krew przestaje w tym miejscu płynąć. Zanikanie żylaków następuje stopniowo.

Zalecenia po zabiegu
Jedną z największych zalet skleroterapii jest możliwość powrotu do normalnych zajęć od razu po zabiegu. Niepotrzebna jest hospitalizacja, ani rekonwalescencja. Zaleca się jednak unikanie gorących kąpieli, które rozszerzają ściany naczyń, wizyt w saunach i opalania. Niewskazane jest również długotrwałe stanie, ani siedzenie. Lekarze zalecają również noszenie specjalnych rajstop uciskowych. Odsetek powikłań po takim zabiegu jest niewielki i zależy głównie od właściwego dobrania metody do potrzeb pacjenta, a także doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Marcelina
5/5
Skleroterapia przynosi bardzo konkretne efekty, warto zapytać specjalistę u siebie w mieście o możliwość poddania się takiemu zabiegowi.
~Wanda
5/5
Bardzo praktyczny opis.
~Ryszard
5/5
Przyda mi się przeczytanie tego artykułu.
~Irena
5/5
Polecam ten zabieg. Bardzo szybko wróciłam do codziennej aktywności.
Wiktoria
5/5
Skleroterapia to skuteczna metoda jednak nie dla każdego, dlatego nie ma co odkładać wizyty i jak ktoś widzi u siebie zmiany to lepiej czy prędzej się umówić bo odpowiednia reakcja i skorzystanie z takiej terapii to w zasadzie zwykły, niedługi zabieg po którym można normalnie wrócić do codziennych czynności. Ja długo zwlekałam z umówieniem terminu wizyty ale udało się właśnie w ten sposób podjąć leczenie.

Zobacz również

Żylaki nawrotowe to termin, pod którym kryje si...
Terapia manualna to jedna z metod diagnozowania i ...
Dieta jest jednym z kluczowych czynników wpływaj...
USG, czyli ultrasonografia, jest obrazową metodą...
Konferencje, szkolenia oraz sympozja to najpopular...
Szczoteczka do zębów to niezwykle ważny p...