Zobacz również

Zapalenie żył - jak leczyć?

Zapalenie żył - jak leczyć?

Zapalenie żył to schorzenie, które wywołane jest zakrzepami, do jakich dochodzi na wskutek zaburzenia procesu przepływu krwi. To bardzo niebezpieczne schorzenie, które przez długi czas potrafi rozwijać się bez żadnych objawów. Stan zapalny może dotyczyć żył głębokich i powierzchniowych. Najbardziej narażone są osoby wykonujące pracę na siedząco i na stojąco. Leczenie wymaga stosowania leków przeciwzakrzepowych bądź przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu. Czasem konieczna może być również operacja.

Przyczyny zapalenia żył
Bezpośrednią przyczyną zapalenia żył są zaburzenia przepływu krwi, powodujące powstawanie zakrzepów - zakrzepica żył głębokich. Wywołują one stan zapalny, któremu często współtowarzyszą dolegliwości bólowe. Przepływ krwi może zostać zaburzony długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej. Właśnie dlatego problem najczęściej dotyczy populacji w krajach rozwiniętych, zwłaszcza pracowników biurowych i zawodowych kierowców.
Czynnikami ryzyka są również współwystępujące choroby wewnętrzne, takie jak palenie papierosów, a nawet kąpiele w gorącej wodzie. Niestety, rozpoznanie choroby bardzo utrudnia początkowy brak objawów. Dopiero w zaawansowanym stadium może pojawić się opuchlizna, wrażliwość na dotyk, a także zaczerwienia na skórze. Choroba najczęściej rozwija się na kończynach dolnych a jej przebieg może być różny w zależności od tego, czy dotyczy żył głębokich czy powierzchniowych.

Leczenie zapalenia żył
Z uwagi na częstotliwość występowania chorób żylnych nie warto lekceważyć objawów takich jak ból łydek, skurcze czy opuchlizna. Mogą one świadczyć o tym, że w naczyniach zachodzą patologie, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Najgroźniejszym skutkiem nieleczonych stanów zapalnych jest zatorowość płucna, która może prowadzić do śmierci. Chorobami żył zajmuje się lekarz flebolog, dlatego to właśnie tego specjalisty warto poszukać, gdy zauważymy u siebie symptomy zapalenia żył. Lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne lub skierować pacjenta na zabieg. W szczególnie ciężkich przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Michał
5/5
Dobry gabinet z lekarzem flebologiem wskazany, Dopplerowskie badanie USG pozwala na konkretną ocenę sytuacji.
~Elwira
5/5
Miałam kiedyś zapalenie żył i na szczęście zgłosiłam się do lekarza na początku mojej choroby.
~Werka
5/5
Zakrzepy nie są bezpieczne dla naszego organizmu.
~Janina B.
5/5
Wiele lat pracy przy komputerze dało o sobie znać w postaci zapalenia żył. Na szczęście wdrożona terapia daje pozytywne efekty. Przekonałam się na własnym przykładzie, że nie można lekceważyć pojawiającej się opuchlizny.
Rawicz A.
5/5
Zapalenie żył zlekceważone przez moją osobę praktycznie mnie unieruchomiło. Leczę się aktualnie w specjalistycznym gabinecie flebologicznym dr Paluch i mimo postępu choroby i zaniedbania udało się przy pomocy odpowiedniej terapii doprowadzić do skutecznej walki.

Żylaki nawrotowe to termin, pod którym kryje si...
Żylaki miejsc intymnych wchodzą w zakres leczeni...
Rozszerzone naczynka na ciele są dość powszechn...
USG, czyli ultrasonografia, jest obrazową metodą...
Żylaki to dość nieprzyjemne schorzenie, które ...
Przed podjęciem leczenia żylaków małoinwazyjny...