Zobacz również

Wyprysk żylakowaty jako powikłanie niewydolności żylnej

Wyprysk żylakowaty jako powikłanie niewydolności żylnej

Nieprawidłowa praca zastawek żylnych i cofanie się krwi jest przyczyna wielu poważnych problemów zdrowotnych. Najczęstszym z nich jest niewydolność żylna, która może prowadzić do rożnych powikłań, takich jak na przykład wyprysk żylakowaty. To bardzo niebezpieczna patologia mogąca spowodować trwałe kalectwo i problemy z poruszaniem. Rozwija się latami, jednak nie należy zwlekać z jej wyleczeniem.

Wyprysk żylakowaty - kto jest narażony?
Wyprysk żylakowaty, nazywany również egzemą żylaków zalicza się do kategorii powikłań niewydolności żylnej. W największej grupie ryzyka znajdują się osoby po 50. roku życia, które dużą część dnia spędzają w pozycji stojące lub na siedząco. W niektórych przypadkach może wystąpić jednak także u młodszych osób, zwłaszcza otyłych i mało aktywnych fizycznie. Sprzyja mu również doustna antykoncepcja hormonalna, przebyte ciąże, palenie papierosów, a także skłonności genetyczne. Zastój krwi w połączeniu ze stanem zapalnym żył powoduje ścieńczenie skory i zwiększa jej podatność na urazy, co skutkuje widocznymi zmianami.

Wyprysk żylakowaty - objawy
Objawy wyprysku żylakowatego można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze z nich mogą nie wskazywać na poważne schorzenie, a także mogą być mylone z innymi patologiami. Warto jednak nie lekceważyć symptomów takich jak swędzenie skóry wokół kostek, uczucie szczypania, rozszerzenie drobnych naczynek podskórnych czy widoczne zmiany w strukturze skóry.
W późniejszych etapach występuje również przebarwienie skóry na kończynach dolnych, zaczerwienienie oraz drobne plamki podobne do piegów. Swędzenie staje się również bardziej dokuczliwe i można zaobserwować także punktowy wysięk. w końcowym stadium pojawiają się owrzodzenia żylne i zmiany bliznowopodobne. Egzema żylakowata wymaga leczenia. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do problemów ruchowych i wykluczenia społecznego.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
~Nadia
5/5
Jeśli ktoś zauważa u siebie małe powstające pajączki to powinien zacząć uprawiać więcej ruchu.
~Paweł
5/5
Niewydolność żylna dotyka coraz więcej osób.
Marek
5/5
Nie jest to nic przyjemnego dlatego zachęcam do odwiedzenia flebologa w miarę wcześnie i nie odkładanie tej wizyty na później.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety,...
Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej jest ważnym ...
Zabieg skleroterapii jest niezwykle popularny do u...
Kaszel nie jest chorobą, ale jest objawem choroby...
Pacjenci wykazują coraz większe zainteresowanie ...
Zapalenie żył to schorzenie, które wywołane je...