Owrzodzenia żylne są objawem przewlekłej choroby żył i są trudne do wyleczenia. Najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku, które cierpią na niewydolność żylną lub inną chorobę, która stanowi duże obciążenie dla naczyń, np. cukrzycę. Jak leczyć owrzodzenia żylne oraz w jaki sposób zapobiegać rozwojowi tej choroby?
Kto jest narażony na owrzodzenia żylne?
Owrzodzenia żylne mogą dotyczyć nawet 15 procent populacji osób w podeszłym wieku. Ryzyko zachorowania zwiększają inne choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca i otyłość. Do tej przypadłości przyczynia się także palenie papierosów. Najczęściej owrzodzenia współwystępują jednak z chorobami żylnymi. Nawet połowa kobiet po 70 roku życia cierpi na żylaki. Mężczyźni także na nie chorują, choć nieco rzadziej. Wynika to przede wszystkim z siedzącego trybu życia i nieprawidłowego odżywiania. Niestety wiele osób zbyt późno podejmuje się leczenia żylaków, przez co choroba przybiera postać przewlekłą prowadząc m.in. do owrzodzeń. Mają one postać trudno gojących się ran. Często pojawia się wysięk, który dodatkowo pogarsza ich stan. Przyczynę można rozpoznać wykonując badanie USG Dopplera.
Leczenie owrzodzeń
Proces leczenia owrzodzeń jest trudny i wymaga cierpliwości. Dodatkowo pacjent musi konsekwentnie stosować się do zaleceń lekarza odnośnie zmiany stylu życia. W przeciwnym wypadku schorzenie szybko nawróci. Oprócz USG lekarz zleca często również inne dodatkowe badania. Podczas terapii leczy się nie tylko same rany. Konieczne jest również zastosowanie terapii uciskowej, a także zamknięcie niewydolnych naczyń żylnych. Zabiegi, jakie najczęściej wykonuje się w tym kierunku to wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa, czy skleroterapia. Pacjent musi również zwiększyć aktywność fizyczną. Podczas wypoczynku warto przebywać z nogami uniesionymi do góry. Przyśpieszy to gojenie ran i poprawi przepływ krwi. Przeczytaj również: http://www.zylaki.warszawa.pl/aktualnosci/owrzodzenia-zylne-jak-leczyc.html
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni