Zobacz również

Owrzodzenia żylne - przyczyny i sposoby leczenia

Owrzodzenia żylne - przyczyny i sposoby leczenia

Owrzodzenia żylne są objawem przewlekłej choroby żył i są trudne do wyleczenia. Najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku, które cierpią na niewydolność żylną lub inną chorobę, która stanowi duże obciążenie dla naczyń, np. cukrzycę. Jak leczyć owrzodzenia żylne oraz w jaki sposób zapobiegać rozwojowi tej choroby?

Kto jest narażony na owrzodzenia żylne?
Owrzodzenia żylne mogą dotyczyć nawet 15 procent populacji osób w podeszłym wieku. Ryzyko zachorowania zwiększają inne choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca i otyłość. Do tej przypadłości przyczynia się także palenie papierosów. Najczęściej owrzodzenia współwystępują jednak z chorobami żylnymi. Nawet połowa kobiet po 70 roku życia cierpi na żylaki. Mężczyźni także na nie chorują, choć nieco rzadziej. Wynika to przede wszystkim z siedzącego trybu życia i nieprawidłowego odżywiania. Niestety wiele osób zbyt późno podejmuje się leczenia żylaków, przez co choroba przybiera postać przewlekłą prowadząc m.in. do owrzodzeń. Mają one postać trudno gojących się ran. Często pojawia się wysięk, który dodatkowo pogarsza ich stan. Przyczynę można rozpoznać wykonując badanie USG Dopplera.

Leczenie owrzodzeń
Proces leczenia owrzodzeń jest trudny i wymaga cierpliwości. Dodatkowo pacjent musi konsekwentnie stosować się do zaleceń lekarza odnośnie zmiany stylu życia. W przeciwnym wypadku schorzenie szybko nawróci. Oprócz USG lekarz zleca często również inne dodatkowe badania. Podczas terapii leczy się nie tylko same rany. Konieczne jest również zastosowanie terapii uciskowej, a także zamknięcie niewydolnych naczyń żylnych. Zabiegi, jakie najczęściej wykonuje się w tym kierunku to wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa, czy skleroterapia. Pacjent musi również zwiększyć aktywność fizyczną. Podczas wypoczynku warto przebywać z nogami uniesionymi do góry. Przyśpieszy to gojenie ran i poprawi przepływ krwi. Przeczytaj również: http://www.zylaki.warszawa.pl/aktualnosci/owrzodzenia-zylne-jak-leczyc.html

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (5)
Dawid
5/5
To bardzo ważne co tutaj napisano, aby stosować się do zaleceń lekarza podczas leczenia. Ja zlekceważyłem wytyczne i problem bardzo szybko znów się pojawił. Ciężko było się przyznać...
~Ula
5/5
Bardzo przydatny artykuł. Zawiera wszystkie informacje, których szukałam.
~Katarzyna
5/5
Ablacja laserowa przyniosła u mnie oczekiwane rezultaty.
~Wanda
5/5
Musimy wspierać naszych najbliższych w walce z owrzodzeniami. Zachęcajmy ich do utrzymywania aktywności oraz prawidłowej diety. To bardzo ważne aby nie dopuścić do choroby żył. Jeśli jednak choroba wystąpi należy niezwłocznie udać się do odpowiedniego specjalisty, które dobierze odpowiednie leczenie.
Robert
5/5
Zmiana nawyków żywieniowych to chyba najtrudniejsza część całego leczenia w moim przypadku.

Bolące nogi dokuczają nawet co piątej kobiecie....
Rozszerzone naczynka na ciele są dość powszechn...
Żylaki kończyn dolnych są objawem rozwijające ...
Żylaki nawrotowe to termin, pod którym kryje si...
Leczenie żylaków http://www.flebolog.rzeszow.pl/...
Pajączki najczęściej dotykają kobiet niezależ...