Zobacz również

Żylaki - przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Żylaki - przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Powiększone żyły na nogach o niebieskim lub ciemnofioletowym kolorze to nic innego, jak żylaki. Często postrzegane są jako problem estetyczny, jednak są bardzo niebezpieczne. Mogą prowadzić do powikłań, poważnie zagrażających zdrowiu. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka lub mają skłonność genetyczną do ich powstawania, powinny porozmawiać z odpowiednim lekarzem o tym, w jaki sposób im zapobiegać, a także jak skutecznie je leczyć.

Przyczyny żylaków nóg
Żylaki nóg to bardzo często wynik predyspozycji genetycznych. Osoby, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na żylaki są bardzo narażone. Oprócz tego istnieje również cała grupa czynników środowiskowych, które zwiększają prawdopodobieństwo problemów z żyłami. Zalicza się do nich przede wszystkim długotrwałe stanie, głównie związane z pracą. Narażone są więc osoby wykonywające zawód fryzjera, kelnera kucharza, stojące w sklepie za ladą czy przy taśmie produkcyjnej. W lepszej sytuacji nie są jednak pracownicy biurowi, kierowcy oraz pozostałe osoby spędzające większość czasu w pozycji siedzącej. Do przyczyn powstawania żylaków zaliczyć należy również otyłość, dźwiganie ciężarów, a także ciążę. Ponadto należy uważać na gorące kąpiele, zbyt częste wizyty w saunie czy nawet kuracje hormonalne.

Sposoby leczenia żylaków
Leczenie żylaków w początkowy stadium to przede wszystkim środki farmakologiczne uszczelniające naczynia. Łagodzą objawy, zmniejszają uczucie ciężkości i bólu, jednak nie spowodują, że żylaki znikną. Niekiedy lekarze zalecają również terapie uciskowe. Po przeprowadzeniu badania USG żył oraz w porozumieniu z lekarzem można zastosować leczenie zabiegowe żylaków. Często lekarz przeprowadza skleroterapię.
Jest to metoda polegająca na podaniu do światła żyły środka chemicznego, w wyniku którego naczynie zostaje zamknięte. Popularnym zabiegiem jest również laserowe usuwanie żylaków. Energia urządzenia obkurcza ściany żył, powodując ich zarośnięcie. Przewlekłe formy żylaków, obok których często występują inne powikłania, wymagają leczenia operacyjnego. Przeczytaj również: http://www.najlepsze-porady.pl/zdrowie/kiedy-udac-sie-na-usg-zyl.html

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie (3)
Patrycja
5/5
Lubię czytać wartościowe artykuły na temat schorzeń dotyczących tak wielu ludzi w naszym społeczeństwie. To znacznie zwiększa świadomość, a na przyszłość pozwala bardzo prewencyjnie podchodzić do spotykających nas co dzień na chorób.
~Kamil
5/5
Sposobów leczenia jest wiele. To specjalista indywidualnie wybiera, na którą terapię należy się zdecydować.
~Barbara
5/5
Polecam udać się do specjalisty jak tylko zaczynają się pojawiać. Zbyt długie zwlekanie w moim przypadku doprowadziło mnie do poważnych problemów, na które pomóc może już tylko laseroterapia.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (8 opinii)

Pajączki najczęściej dotykają kobiet niezależ...
Afty są bolesnymi owrzodzeniami, które pojawiaj...
Konferencje, szkolenia oraz sympozja to najpopular...
Medycyna estetyczna ma do zaoferowania zabiegi nie...
Zapalenie żył to schorzenie, które wywołane je...